Jdi na obsah Jdi na menu
 


recenze

 "Knihy tohoto roku, nebývají knihami těchto let."       Josef Čapek

 

Příspěvky

Jiří Moravský Brabec, Folk 2011

2. 2. 2011

 ....Název alba je i názvem jedné z osmi písní. Připomněl mi starého dobrého Platona, podle nějž vidíme jen stíny, jen nedokonalý obraz reality. Jeřábek hovoří o tom, že svět vidíme jakoby přes tisíce zrcadel z různých úhlů, takže si jej skládáme (a vykládáme) různě. A nejen svět, ale sami sebe vidíme rozbitě a naše duše si nás skládá různě a zmateně ze světel, tmy a mlhy. ....

Jiří Moravský Brabec, Zenové zrcadlení, Folk 2011

 

Jan Burian, TR 2010

9. 1. 2011

 Co já vyberu???
Na tisíc střepů rozbitou mám tvář, miláčku, jak ji posbíráš od Jana Jeřábka z alba Tuláci v zrcadlovém sále? Ta by si to také zasloužila. 

Jan Burian z článku Písně roku 2010 aneb Další nekrolog za hudební průmysl, Týdeník Rozhlas, leden 2010

 

Pavel Klusák, LN 2010

11. 10. 2010

 ... Zařazovat pod žánrové visačky: terapie songem, indie koan, jungiánský folk!

z recenze: Jan Jeřábek, Irena a Vojtěch Havlovi: Tuláci v zrcadlovém sále, Galén, 2010

 

Michal Bystrov, 2010

31. 8. 2010

...Nahrávku orámovanou experimentálním zvukem Ireny a Vojtěcha Havlových lze vnímat z libovolných úhlů; vzorce jsou sice dané, ale stejně v nich zbývá dost prostoru pro velkou neznámou. Michal Bystrov, z recenze CD Tuláci v zrcadlovém sále, Uni, 08/2010
 

Ivan Hartmann, 2010

27. 1. 2010

Deska Tuláci v zrcadlovém sále připomíná podvečerní procházku po (třeba) baltském pobřeží. Člověk kráčí volně, osamocen, boří se do písku a v jeho nitru víří obrazy o lidských věcech. A kolem něj ve zvucích viol sviští vítr, skřehotají ptáci, šumí vlny, šustí borové háje. 

Ivan Hartmann, sleeve note na CD Tuláci v zrcadlové sále, 2010

 

J. Burian, Rozhlas

26. 1. 2010

...Charakteristickým rysem Jeřábkovy osobnosti je jeho naprostá rezignace na kontakty se světem takzvaného showbyznysu. Nutno ovšem říci, že jde o nezájem oboustranný.  Přestože Jeřábkovy písničky patří už dvacet let bezesporu k tomu nejzajímavějšímu, co bylo na naší scéně vytvořeno, jeho desky téměř neseženete...

Jan Burian, článek "Písničkář v kostičce ledu", Rozhlas 2008

 

Michal Husák, 2001

24. 1. 2010

Jan Jeřábek s doprovodným týmem pojmenovaným Další konec světa ovšem dokázal připravit nahrávku do značné míry nadčasovou.  Jedenáct svébytných písní na pomezí alternativy, folku a kvalitního popu maluje expresivní výjevy za pomocí převážně akustických nástrojů.

Jan Jeřábek TO SRDCE, Michal Husák, 2001

 

Vladimír Vlasák

24. 1. 2010

… Podobně jako Jeřábek psali čínští básníci, kteří se od prostých obrazů dostávali k filosofickým otázkám: Kdo jsem a co tady dělám? Jeřábek o tom umí dělat skvělé písně. …

Vladimír Vlasák,z recenze To srdce, Folk a country 2001

 

Jiří Moravský Brabec, F&C

24. 1. 2010

...Při diskusích o tom co je a není populární či nonartificiální   hudba, se někdy zdůrazňuje jakási odpočinková nevážná funkce této muziky. U Jeřábka bych ovšem s touto charakteristikou neuspěl. Jsou to vlastně docela vážné básně interpretované moderním způsobem. Někde se v nich hovoří o velkých věcech, jako je láska, duše, víra, touha, jinde jsou utkány z jednoduchého obrázku, z jednoduchých slov, ale ve výsledku vás uhranou stejně…

 

Jiří Moravský Brabec z recenze To srdce, Folk a country 2001

 

Vladimír Vlasák, MF(4322)

10. 1. 2010

Písničkář a profesor grafologie pokračuje na albu nazvaném Vypadáte opravdu dobře v pouti za niternou hudbou, kterou by asi sotva přijaly velké koncertní arény, ale jež je na dobré cestě stát se kultovním a kulturním artefaktem janotovského typu.

Recenze CD, Vladimír Vlasák, MF 1997